Domů

Tanuki

Tanuki je postava japonské mytologie. Jde o personifikaci japonského poddruhu psíka mývalovitého. V japonských pohádkách a bajkách vystupuje jako rozjařený dareba, mistr převleků a proměn, lehkovážný, zlomyslný, mazaný, ale někdy i mírně přihlouplý.

Tanuki bonsai představuje žijící dřevinu, přidanou do zajímavého ale mrtvého dřeva. Cílem je vytvořit kompoziční celek plně napodobující klasickou bonsai. Nejčastěji se používají různé druhy jalovců, které jsou velmi vitální. Mladé rostliny prorůstají tunely uměle vytvořenými v mrtvém dřevě. Do jednoho mrtvého dřeva - kmene se přidává jedna, ale i více rostlin.

V naší školce jsme vytvořili nové spojení a to Tanuki a čarověníků. K oživení mrtvého dřeva používáme kultivary těch nejzakrslejších a nejodolnějších čarověníků. Díky nim nově vytvořená Tanuki bonsai nepotřebuje pravidelné a odborné tvarování. Výsledná bonsai s velmi mladými přidanými čarověníky imituje několik let starou a tvarovanou bonsai. Tato technika využívá mrtvé, ale přesto krásné dřevo, které však neztratilo své osobité kouzlo.

Tanuki bonsai s využitím čarověníků je ideální pro obdivovatele krásy bonsaí, kteří si však netroufají na pěstování a tvarování tak starých dřevin. Její další nespornou výhodou je i jejich cena. Za bonsai, připomínající desítky let starou rostlinu zaplatíte jen zlomek ceny.
Přijďte se inspirovat a třeba si i nějakou vybrat.

Tanuki bonsai - Juniperus comm. Berkshire (450x600, 85.89 KB)
Tanuki bonsai - Juniperus communis (450x600, 57.57 KB)
Tanuki bonsai - Juniperus (zimní zbarvení) (450x600, 83.85 KB)
Tanuki bonsai - Junniperus (450x600, 81.11 KB)
Tanuki bonsai - Picea abies cv. (450x600, 53.85 KB)
Tanuki bonsai - Pinus rotundata (450x600, 58.40 KB)