Domů

Atraktivní štětináči

Existuje několik čarověníků borovic, které mají jednu podobnou zvláštnost. Netvoří klasické pupeny, ale na koncích větviček jim vyrůstají krátké štětičky jemných a světleji zbarvených jehlic. Díky nim získávají neobyčejně atraktivní vzhled.

Nejpěstovanější jsou následující kultivary:

Pinus mugo ´Michal´

Miniaturní forma kleče, která po 10 letech dorůstá velikosti jen 50 cm. Základní jehlice mají velikost 2-5cm a štětičky uprostřed výhonů jen 1 – 2 cm. Velmi zakrslý kultivar do malých skalek, ideální na slunná a suchá stanoviště.

Pinus mugo ´Varela´

Překrásný, naprosto pravidelně rostoucí a kompaktní kultivar, s kulovitou korunou a ročními přírůstky o délce 10 cm. Vynikající borovice vhodná do jakéhokoli typu výsadeb. Je stejně krásná u země, ale i roubovaná na libovolně vysokých kmíncích, které dávají vyniknout její pravidelné koruně a obzvláště atraktivnímu vzhledu.

Pinus nigra ´Spielberg´ (syn. ´Würstle´)

Černá borovice s 15 cm dlouhými, temně zelenými jehlicemi, které svou délkou ještě zvýrazňují rozdíl mezi nimi a štětičkami krátkých a světlých jehlic na vrcholcích výhonů. Tvar koruny je vejčitý a velmi pravidelně uspořádaný.

Středně vzrůstný kultivar, dosahující velikosti 1,5 – 2 m, hodící se jako součást zapojených výsadeb v zahradách i předzahrádkách.

Pinus mugo Michal.JPG (800x600, 151.98 KB)
Pinus mugo Varela.jpg (800x600, 156.53 KB)
Pinus nigra Spielberg - detail.JPG (450x600, 88.28 KB)
Pinus nigra Spielberg - zimní zbarvení.JPG (800x600, 127.95 KB)