Atraktivní kvetoucí listnáče na kmínku

Úvod » Atraktivní kvetoucí listnáče na kmínku

Prunus incisa 'KOJOU-NO-MAI'

V angličtině nazývaná třešeň 'Fuji', je naprostým unikátem a jedním z nejkrásnějších listnáčů u nás. Můžeme ji pěstovat jako keř, menší stromek roubovaný na nízkém kmínku, případně velmi zakrslý strom.

Jde o dřevinu, která vás překvapí v každém ročním období svou nevšední a výjimečnou krásou. Na jaře vykvétá bílými drobnými kvítky z růžových poupátek. Barva květů je však závislá na teplotě v době kvetení a tak je někdy sněhobílá a jindy jemně růžová. Květy jsou jako zvonečky na malých stopkách.
V závislosti na době kvetení a teplotě, rovněž raší její světle zelené pilovité lístky. Tak je někdy vidíme spolu s kvítky, jindy zase raší až po odkvětu. Lístky jsou velikosti kolem jednoho až dvou centimetrů, což je výhodou od mnoha kultivarů japonských sakur, které mají mnohem větší lístek a po opadu listí je více práce s jejich úklidem v místech, kde je to nutné. Barva lístků je přes léto světle až sytě zelená, ale stačí první chladné noci koncem srpna a třešínka se začne vybarvovat do nekonečného množství barev, které postupně střídá až do opadu. Vybarvená však zůstává téměř dva měsíce! Setkáme se s tóny žluté, oranžové, růžové a se všemi odstíny červené. Nádhera!

A pokud si myslíte, že po opadu listí je s její krásou konec, tak se velmi mýlíte. Všechny její větvičky jsou jemně pokrouceny, čímž jsou atraktivní i v zimním období. Celkový habitus koruny je vzdušný a pravidelně kulovitý. Dorůstá velikosti kolem 2-3 metrů v průměru a snese v předjaří jakýkoli i tvrdší řez.

Jestli je ještě nemáte, tak spěchejte! Nabízíme je roubované na různě vysokých kmíncích, dokonce s více korunami na jednom kmeni.

 Syringa meyeri 'Palibin'

Všichni znáte obrovské keře starých kultivarů šeříků a říkáte si, že na takový šeřík nemáte na zahradě místo? Odpověď je jednoduchá, máte.

Palibin je jeden z doslova trpasličích šeříků, dorůstající velikosti jen kolem jednoho metru. Vytváří velmi hustě větvený a kompaktní keř s jemnými, sytě zelenými, téměř kulovitými lístky. Jeho největší předností jsou ale samozřejmě květy. Kvete v zakrslých květenstvích. Poupata jsou fialová až fialově červená, květy pak světle fialové až růžové. Kvete od května do června a květy jsou úžasně aromatické s omamnou šeříkovou vůní.

Běžně se pěstuje jako keř. Od letošního roku ho však nabízíme na různě vysokých kmíncích od jednoho do dvou metrů. Pořiďte si šeřík brzy na jaře a potěšte se už letos záplavou vonných květů.

Novinka!!!

Výše jmenované kultivary nabízíme jako tvarované dřeviny s více kmeny a korunami ve velikosti 2-3m!

Přejít nahoru