Blýskavka fraseova

Úvod » Sortiment » Živé ploty » Blýskavka fraseova

Blýskavka (blýskalka) Fraseova – photinia x fraseri

Absolutní novinka pro stálezelené živé ploty !!!

20240525 112832
Photinia fraserii 'Careé Rouge'

Dříve jsme se s ní setkávali jen ve Středomoří, kde jsme ji obdivovali jako nepřehlédnutelnou a červeně se blýskající solitéru nebo jako součást živých plotů. Blýskavka je stálezelený listnáč, rašící lesklými, nádherně červenými listy. Starší listy jsou zelené.

Mrazuodolná je spolehlivě do -20 °C. Snese ale i o pár stupňů větší mráz. Při velkých mrazech koncové větve namrzají. Dřevina však velmi dobře a bujně obráží ze starého dřeva. Tato vlastnost ji předurčuje pro pěstování ve formě živých plotů. Navíc čím více a častěji ji řežete, tím více obráží červenými listy.

Sázíme ji podle vzrůstnosti kultivaru a velikosti vysazované dřeviny. Nejpoužívanější bujný kultivar 'Red Robin' 70-100 cm od sebe, zakrslejší a mladší rostliny jako 'Carré Rouge' 60-70 cm od sebe.

Rostliny v prvních letech po výsadbě rostou bujně, později se jejich růst zpomalí. Tvoří velmi husté a neproniknutelné keře.

Blýskavka
Blýskavka

Blýskavky mají rády mírně kyselé živné půdy, při výsadbě jim proto přidáme trochu zahradnického substrátu nebo kompostované zeminy s přídavkem rašeliny. V prvních letech jsou náročnější na vláhu, proto je přes léto doporučujeme zalévat. Naproti tomu starší a prokořenělé rostliny velice dobře odolávají suchu.

Stanoviště doporučujeme ideálně chráněné zimnímu větru. Na horších stanovištích volíme jarní výsadbu, aby rostliny stihly do zimy dobře prokořenit. Při podzimní výsadbě a na horších stanovištích je vhodné sázet starší a větší rostliny s již vyzrálým starším dřevem, ze kterého mohou v případě namrznutí obrážet. V první zimě po výsadbě, pokud teploty klesnou pod -10 °C je možné rostliny na krátkou dobu mrazů nakrýt mulčovací textílií.

Dřeviny ideálně mulčujeme kůrou pro udržení vlhkosti a proti mrazu. Mulčování kamínky je vhodné jen na chráněných lokalitách a pod starší dřeviny.

Nabízíme k prodeji menší rostliny za 250,- Kč, ale i velké 80-100cm za 450,- Kč

Přejít nahoru