Tis červený

Úvod » Sortiment » Živé ploty » Tis červený
Tis červený (Taxus baccata)

 

Tis červený, ale i jemu příbuzné druhy nebo křížence jako Tis prostřední (Taxus x media) jsou dřeviny, které se skvěle hodí pro zelené živé ploty a to hned z několika důvodů:

  • stálezelené
  • nenáročné na stanoviště (snesou plné slunce i celodenní stín)
  • snesou jakýkoli řez
  • existují v mnoha velikostních a tvarových formách

Tisy jsou navíc dlouhověké dřeviny. To je hlavní důvod, proč se s živými ploty z tisu setkáváme v zámeckých zahradách, kde jsou už stovky let. Tis můžete po desítkách let seřezat motorovou pilou téměř na pařez a on opět vyraší a znovu naroste.  Živý plot z tisu tedy, stejně jako zámečtí páni, sázíte na více generací.

Důvodem, proč se s živým plotem z tisu setkáváme méně je skutečnost, že se lidé bojí jeho jedovatosti. Ano, tis je jedovatý. Jedovatá je celá rostlina s výjimkou červených plodů. Plodem je nápadně červený míšek, který je však jedlý a je dokonce vynikající chuti. Jen je třeba vyplivnout semínko uvnitř, které je rovněž jedovaté. I děti jsou zvyklé pecky od třešní vyplivnout.

Proč se nemusíme tisu bát? Plody se tvoří na starším dřevě. Při pravidelném řezu dřevinu nutíme k vytváření mladých výhonů, na nichž se plody netvoří.

Z tisu můžeme vytvořit nízký plůtek do pasu, štíhlý plot o výšce 2 metry a šířce 50 centimetrů, ale stejně tak i mohutný a široký plot. K nejčastěji používaným kultivarům patří: Taxus baccata, Taxus x media 'Hicksii', 'Hillii', Taxus bacc. 'Fastigiata Robusta' a další. S výběrem nejvhodnějšího kultivaru s ohledem na požadovanou výšku a šířku vám rádi poradíme osobně a dřeviny vám ukážeme.

Přejít nahoru