Jalovce roubované na kmínku

Úvod » Jalovce roubované na kmínku

Jalovce roubované na kmínku představují nové použití běžně pěstovaných poléhavých jalovců. Ve své původní formě se využívají k pokryvu ploch na osluněných stanovištích. Naproti tomu roubované na kmínku se z dřevin doplňkových stávají atraktivními solitérami.

Takto naroubované vytvářejí úžasné fontány nejrůznějších barev a tvarů. Krásně vyniknou, pokud je podsadíme stejným kultivarem. Fontány tak padají do stejného podkladu, což efekt ještě umocní. Můžeme ale kultivary kombinovat, kdy jedna barva či druh padá do barvy jiné.

Vysazujeme li větší prostor, je možné vytvořit celou skupinu. Optimální jsou 3 jalovce stejného druhu na různě vysokých kmíncích. Trojúhelník, který tvoří, by nikdy neměl být pravidelný. Skupinu pak doplníme stejným druhem, pnoucím se od země, případně kameny nebo dřevěnými samorosty či pařezy.

Všechny jalovce vyžadují světlé a slunné stanoviště. Jsou proto ideálními dřevinami do skalek, střešních zahrad, ale i atrií, předzahrádek a ukázkových partií velkých zahrad. Na půdu jsou nenáročné a snášejí i suchá a exponovaná stanoviště.

Tip: Nevíte si rady se suchým a slunným stanovištěm, kde vám neroste ani tráva. Použijte jalovce.

Více se o jednotlivých kultivarech a jejich použití dočtete ve 2. vydání knihy Čarověníky v naší zahradě.

 

 

Přejít nahoru