Středomořská terasa u vás doma

Úvod » Středomořská terasa u vás doma

Středomořská terasa u vás doma

Máte rádi úžasnou atmosféru přímořských krajin? Vytvořte si ji u vás doma na terase !!!

Jak pěstovat olivovníky, oleandry, blýskavky a další dřeviny v nádobách na terase? Máme tu pro vás jednoduchý návod, se kterým to snadno zvládnete.

Photinia fraserii kmínek
Photinia fraserii kmínek

Všechny jmenované rostliny jsou ze své domoviny odolné velkému horku, které v posledních letech panuje i na našich terasách a to po několik měsíců. Jediným problémem je jejich zazimování. To je nezbytné až když teploty dlouhodobě klesají pod -5 °C. Při zimách, kdy se teplota drží nad nulou a jen občas spadne v noci pod nulu stačí mít rostliny v závětrné části terasy u stěny. Nádoby srazíme co nejblíže k sobě a můžeme je třeba omotat mulčovací textilií, aby mezi nimi neproudil vzduch a neochlazoval je. Textilie v hnědé či černé barvě můžeme omotat dekorativním jutovým provazem či stuhou. Vři krátkodobých nočních mrazech mírně pod nulou můžeme omotat textilií i samotné rostliny.

Když hlásí teploty hluboko pod nulou (v posledních letech to bývá jen na několik málo dní) rostliny přeneseme nejlépe do nevytápěné garáže, sklepa, haly, chodby či schodiště ideálně k oknu, aby měly alespoň trochu světla. Zde rostliny ponecháme jen po nezbytně nutnou dobu. Nesmíme zapomínat na zálivku!

 

Blýskavka - prodejní rostliny
Blýskavka - prodejní rostliny

Základní podmínkou úspěchu je kvalitní substrát. Kupované substráty obsahují velký podíl rašeliny a jsou příliš vzdušné. Díky tomu v zimě rychle promrzají a v létě snadno přeschnou a opětovně obtížně nabírají vodu. Optimální je kombinace zahradnického substrátu 2/3 a 1/3 kvalitní zahradní či kompostované zeminy s přídavkem písku nebo jemného keramzitu.

Pěstební nádoba musí mít na spodu drenážní otvor (raději několik) pro odvod přebytečné vody. Přes něj nasypeme vrstvu keramzitu a nad ní pěstební substrát. Můžeme do něj už vmíchat granulované hnojivo např. Cererit podle velikosti nádoby. Ne mnoho. Maximálně jednu hrst. Vršek ideálně zamulčujeme třeba piniovou kůrou. Ta oddělí od sebe substrát a mulč a substrát tak nebude tolik na slunci vysychat.

Oblíbené kónické květináče s malou pěstební nádobou uvnitř doporučuji upravit tak, že použijete celou vnější část a vnitřní vůbec nepoužijete. Získáme tak mnohem větší objem pěstebního substrátu. Větší objem má menší teplotní a vlhkostní výkyvy. Méně a pomaleji promrzá v zimě a v létě naopak déle drží vodu a pomaleji vysychá a zahřívá se. Musíme však vyvrtat drenážní otvory a do spodní části dáme vyšší vrstvu keramzitu.

Menší nádobu můžeme použít jako samostatnou a vysázet do ní například levandule a doplnit si tak kompozici květináčů na vaší terase.

V měsíci červnu a červenci pro vás máme akční nabídku olivovníků a blýskavek na kmínku za 750,-Kč. Původní cena 990,-Kč.

Olivovník
Olivovník
Olivovník prodejné rostliny
Olivovník prodejné rostliny

 

 

 

 

 

 

 

 

Po celé léto nabízíme bohatě větvené a husté Oleandry v různých odstínech růžové a červené ve velikosti kolem 50cm za 450,-Kč

a levanduli 'Hidcote' za 90,-Kč.

Inspirace
Inspirace
Oleandr - květ
Oleandr - květ
Oleandr - prodejné rostliny
Oleandr - prodejné rostliny

 

 

Přejít nahoru