Zámek Notre Dame i ve vaší zahradě

Úvod » Zámek Notre Dame i ve vaší zahradě

Příroda je mocná kouzelnice a stejně jako člověk dokázal postavit překrásný chrám Notre Dame v Paříži, dokázala v podobě čarověníků vykouzlit podobné tvary ve světě dřevin.

Jde o mutaci, která se podobným způsobem projevila u několika čarověníků velmi zajímavým a netypickým způsobem.

Převážná většina čarověníků je kompaktního tvaru s velmi hustým uspořádáním větví. Naproti tomu „zámečky“ mají korunu velmi řídkou, nepravidelnou a vzdušnou se spoustou postranních výhonů, avšak se zachovalým terminálním (hlavním) výhonem.

Takovéto čarověníky jsou pak naprosto výjimečnými solitérami v nejrůznějších typech výsadeb. Vždy však kolem sebe potřebují dostatek prostoru a případně jen doplnění nízkými trvalkami, vřesovištními rostlinami či poléhavými jalovci, aby mohla vyniknout jejich vzdušnost, elegance a krása.

Mezi nejznámější patří následující tři kultivary.

Ch.lawsoniana ´Wissel´s Saguaro´

Původem čarověník odvzrůstného kultivaru ´Wisselii´. Jde o jeden z nejkrásnějších čarověníků vůbec. Zakrslý sloupovitý habitus s mnoha bočními vystoupavými větvičkami, vytvářející jakoby věžičky štíhlého zámku. Jehličí krátké, jemné, nahloučené, modrozelené barvy. Za 15 let dosahuje velikosti kolem 1,5 - 2  m. Všestranné použití zejména ve skalkách, ale i menších předzahrádkách a zahradách.

Jde o kultivar citlivější na mráz, vyžaduje tedy závětrné stanoviště.

Chamaecyparis laws. 'Wissel's Saguaro'
Chamaecyparis law. 'Wissel's Saguaro' - detail
Chamaecyparis law. 'Wissel's Saguaro' - detail kvetení

Thuja occidentalis ´Malonyana Holub ´

Nádherný kultivar, který vypěstoval R. Holub ze semenáče z čarověníku, vyrostlém na kultivaru ´Malonyana´. Habitus kuželovitý, s mnoha postranními, kolmo rostoucími výhony. Délka ročních přírůstků 10 cm. Jehlice miniaturní, zelené. Naprosto unikátní čarověník, vhodný jako malá solitéra do jakékoliv skalky, vřesoviště, menší zahrady, atria či střešní zahrady.

Ze všech tří typů jde o nejméně náročnou dřevinu. Snese stanoviště od plného slunce po polostín a je naprosto mrazuodolná. Můžeme ji pěstovat dokonce i ve venkovních nádobách a korytech.

Thuja occidentalis 'Malonyana Holub'

Ch obtusa. ´Chirimen´

Nejzakrslejší ze zámečků, dorůstající po deseti letech velikosti 70 cm. Miniaturní a zajímavá solitéra, ideální do skalek a vřesovišť.

Ze všech zmiňovaných je však nejcitlivější na mráz a vyžaduje nejchráněnější stanoviště. Velmi zajímavě vypadá i naroubovaná na nízkém kmínku.

Chamaecyparis obtusa 'Chirimen' - kmínek
Přejít nahoru