Bobkovišeň lékařská - Prunus laurocerasus
Stálezelený listnatý keř, vhodný na živé ploty
Bobkovišně jsou velmi atraktívní dřeviny a to zejména díky překrásným sytě zeleným a lesklým listům. Vytvářejí husté keře, které můžeme sázet jako solitéry, do skupin po více kusech (zpravidla 3-5) nebo do řad jako živé ploty.
Mrazuodolnost: Limitujícím faktorem při výsadbě bobkovišní je jejich citlivost na mráz. Většina kultivarů je mrazuodolná do teplot kolem -25°C. Z tohoto důvodu doporučujeme bobkovišně sázet na chráněné místo proti zimním severním větrům. Vítr sníží teplotu o 5 i více stupňů. Při teplotách pod -20°C se na větru dostaneme pod hodnoty, které bobkovišně snesou. Při mírném poškození rostlinám omrznou koncové výhony a po jejich seřezání na jaře rostliny obrážejí a znovu dorostou. Při silném poškození mrazem rostliny uhynou!
Bobkovišně doporučujeme sázet raději na jaře, kdy můžeme sázet i menší rostliny. Ty během vegetace prokoření a stanou se odolnějšími. Při podzimní výsadbě volíme raději větší rostliny s již vyzrálým dřevem, které zajistí jejich opětovné prorašení při menším poškození mrazem.
Nároky na půdu: Bobkovišně dávají přednost humózním půdám s kyselejší půdní reakcí. Při výsadbě proto přidáme rašelinu.
Mulčování: Kamenný mulč akumuluje nízkou teplotu v důsledku čehož hrozí větší poškození mrazem. Použijeme ho jen v opravdu chráněných lokalitách, v centrech měst apod. Na většině stanovišť mulčujeme raději kůrou!
Kultivary: Existuje mnoho kultivarů, lišící se zejména vzrůsností (0,5-3m), tvarem keře (štíhlejší či širší), tvarem listů (od kulatých až po dlouze špičaté) a zejména mrazuodolností. Mezi nejvhodnější kultivary patří: 'Caucasica', 'Novita', 'Rotundifolia', 'Herbergii', 'Etna'. Z těch zakrslejších forem pak 'Otto Luyken' a 'Mano'.
Nabízíme k prodeji všechny zmiňované kultivary v různých velikostech a cenách. Přijďte se s námi osobně poradit, kdy pro vás vybereme ten nejvhodnější kultivar a velikost s ohledem na stanoviště a vaše představy co do velikosti a tvaru.