Japonské javory - okouzlující krása !
Jen málo dřevin je tak tajuplných a krásných zároveň. Už jen vyslovení jejich jména v nás vyvolává představu cizokrajného Japonska. Všichni po nich touží a každý by je měl rád na své zahradě. Aby však jejich pěstování bylo úspěšné, je třeba dodržet několik zásad.
Výběr stanoviště:
Japonské javory jsou rostliny citlivé na poškození mrazem. V našich podmínkách jde zejména o kombinaci slunce a zimního, respektive předjarního mrazu. Na osluněném stanovišti, které se prohřeje sluncem začne v rostlinách přes den proudit míza a v nočních hodinách pak dojde k poškození mladých větviček a výhonů mrazem. Vysazujeme je tedy na polostinné stanoviště, chráněné od zimních severních větrů.
Polostinné stanoviště volíme i s ohledem na možné popálení listů v letních měsících. U nich nejčastěji dojde ke spálení jejich jemných okrajů. My se tak namísto kochání krásou odstínů červených listů díváme na listy nevzhledně připálené, se seschlými a svinutými okraji. Obzvláště citlivé jsou drobnolisté a stříhanolisté formy jako jsou Acer palmatum 'Dissectum' a 'Garnet'.
K omezení letního popálení přispívá dostatek vláhy v letních měsících - výsadba na stanoviště s dostatkem vláhy nebo pravidelná či automatická závlaha. Závlahu však provádíme raději ve večerních a nočních hodinách! Při dopolední zálivce hrozí spálení sluncem.
Na horších stanovištích doporučujeme nemulčovat kamínky a štěrkem, ale kůrou! Kamínky v zimě umocňují poškození chladem a v létě pak poškození sluncem a teplem.
Výběr vhodného kultivaru:
Jednotlivé kultivary ( a jsou jich stovky) se liší nejen barvou listů, tvarem a velikostí koruny, ale zejména mrazuodolností. Nejodolnějším a taky nejpěstovanějším kultivarem je Acer palmatum 'Atropurpureum'.
Jde však zároveň o kultivar nejbujněji rostoucí a jedná se vpravdě o malý strom než o keř. Velkou výhodou japonských javorů je jejich velká tolerance k řezu. Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června. Tento řez nám pomůže vyrovnat se s největším nedostatkem výše zmiňovaného kultivaru a to ztrátou červeného zbarvení listů v letních měsících, kdy se barva listů mění v hnědavou až nazelenalou. Provedeme-li řez v polovině června, tak rostlina obrazí v průběhu léta novými výhonky, které mají opět zářivě červené listy. Získáme tak dřevinu kompaktní a celý rok krásně červenou!!! Navíc si takový javor můžeme dovolit i na plné slunce a na méně větru chráněné stanoviště.
Všechny kultivary s červenými listy na podzim vybarvují do intenzívně světle červených odstínů!!!
Při nákupu dřevin bychom měli brát i ohled na původ dřevin. Nejčastěji jsou rostliny dováženy z jižní Itálie a z Holandska, kde jsou mírné zimy a i velmi staré rostliny pak nejsou otužilé a hrozí jejich poškození mrazem.
Acer palmatum 'Burgundy Lace' - středně vzrůstný a odolný kultivar proti poškození sluncem i mrazem. Barva listů červená.
Acer palmatum 'Shaina' - zakrslý červenolistý kultivar, dorůstá do velikosti 2m. Vhodný i na kmínek. Dobře mrazuodolný.
Acer palmatum 'Garnet' - stříhanolistá a velmi zakrslá forma. Nejvíce citlivý kultivar na poškození mrazem a sluncem. Vyžaduje polostín. Ideální dřevina k malým vodním prvkům. Na chráněných lokalitách vhodný i roubovaný na kmínku.
Acer palmatum 'Firecracker' - bujněji rostoucí obdoba kultivaru 'Garnet'.
Acer palmatum 'Blodgood' - nejoblíbenější kultivar s nejintenzívněji tmavočervenou barvou listů. Temně červená je i barva dřeva. Bujný kultivar, dorůstající výšky 3-4m. Dobře snáší řez. Na podzim vybarvuje do zářivě světle červených odstínů.