Hortenzie latnatá - jednička mezi kvetoucími keři

Úvod » Hortenzie latnatá - jednička mezi kvetoucími keři

Hortenzie latnatá - Hydrangea paniculata

Opadavý keř se sytě zelenými a lesklými listy, původem z Asie. Vytváří husté a kompaktní keře, dorůstající do velikosti 1-2 metry v závislosti na kultivaru. Nejpůsobivější jsou však jejich obrovské květy, které jsou uspořádány v latách na koncích výhonů a dosahují velikosti až 30cm.

Většina kultivarů vykvétá postupně od července přes celé léto. Na podzim pak květy dokáží měnit svou barvu. Nejoblíbenější jsou kultivary, které přecházejí z bílé barvy na počátku kvetení, přes jemně růžovou a na podzim pak až do sytě červených odstínů.

Hortenzie latnaté kvetou na mladých výhonech a proto je můžeme na jaře libovolně řezat a tvarovat. Vysazujeme je je jako solitéry, do skupin, ale skvěle se hodí i na živé ploty.

Hydrangea paniculata 'Limelight'
Hydrangea paniculata 'Limelight'

Hortenzie jsou velmi nenáročné dřeviny na stanoviště. Můžeme je sázet od plného slunce až po téměř celodenní stín. Půdy mají rády hluboké, s dostatkem vláhy a živin. Na celodenním slunci je vhodné je mulčovat pro udržení vlhkosti. Jsou dřevinami velmi odolnými vůči mrazu i větru.

 

 

Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise', 'Pinky Winky', 'Sundae Fraise', 'Diamant Rouge', 'Wim's Red' a další, představují kultivary, jejichž květy jsou na počátku kvetení bílé a později se zbarvují do růžové. Poslední dva jmenované pak až do tmavě červených odstínů.

Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise'
Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise'
Hydrangea paniculata 'Sundae Fraise'
Hydrangea paniculata 'Sundae Fraise'

 

 

 

 

 

 

 

 

Kultivary 'Limelight' a jeho zakrslejší obdoba 'Little Lime' mají zelenavě-bílý nádech a později na podzim přecházejí do starorůžové. Některé kultivary však dokáží zůstat bílé se zelenavým nádechem v průběhu celé doby kvetení, jako například 'Little Spooky'.

Hydrangea pan. 'Limelight'
Hydrangea pan. 'Limelight'
hydrangea pan. little lime
Hydrangea pan. 'Little Lime'

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezi nejzakrslejší kultivary, dorůstající jen do jednoho metru patří kultivar 'Polestar'. Celá rostlina je doslova obalena květy krémové barvy, později se měnící v růžovou.

Hydrangea pan. 'Polestar'
Hydrangea pan. 'Polestar'

 

V nabídce máme mnoho kultivarů a rádi vám poradíme s výběrem jedné rostliny, ale i třeba toho správného kultivaru pro vás neodolatelný a dech beroucí živý plot!

 

Přejít nahoru